Kiállításlátogatás
Japanese Design Today 100 időszaki kiállítás
A Japanese Design Today 100 először 2004-ben mutatkozott be, majd a következő évtizedben bejárta a világot. A nagy visszhangot kiváltó kiállítás második verziója 2014-ben indult körútjára. A Japán Alapítvány most a tárlat egy újabb változatát hozta el, amely a japán design – mai nézőpontból – legkiválóbb példáit gyűjti egy csokorba. A kiállítás 100+10 designterméket mutat be, amelyek legtöbbje a 2000-es években készült. A kiállításban azonban olyan korábbi évtizedekből származó ikonikus tárgyak is megtalálhatók, amelyekkel nyomon követhető a kortárs japán design kialakulása. A mindennapi design – a fogyasztási cikkektől kezdve az immateriális rendszerekig és szolgáltatásokig – sokat elárul a társadalmi és az emberi életvitelben bekövetkezett változásokról.
Mi az, amit a design lencséjén keresztül látunk? Lehetséges-e valamit átadni a japánok életmódjáról a design segítségével? Kifejezhető-e a japán életvitel a terméktervezéssel, a japán háztartásokban és társadalomban gyakran használt termékekkel? Ezekre a kérdésekre keresték választ a kurátorok a kiállításon.
A kiállítás japán kurátorai: Hiroshi Kashiwagi; Masafumi Fukagawa főkurátor, kritikusTaku Satoh tervezőgrafikus; Yuko Hashimoto designteoretikus
A kiállítás Magyarországra a Japán Alapítványnak köszönhetően érkezett.Az MNM KK MKVM kurátorai: Németh Nóra és Veress Kinga művészettörténészek.
Filmvetítés – 18:00
Keiko Tsuruoka: A Tsugaru lakkozó lány (2023, dráma, 118 perc, eredeti nyelven, magyar felirattal)
A helyszín Aomori prefektúra, Hirosaki város. Az apjával élő Aoki Miyako a helyi középiskola elvégzése után nem tudja mivel szeretne foglalkozni, de hogy segítse a családja megélhetését, egy helyi szupermarketben vállal munkát. Igazán csak egy dolog érdekli: segíteni apjának, a Tsugaru lakkozás szakemberének. Az apja, aki a nagy tiszteletnek örvendő Tsugaru lakkozás mestereként ismert nagyapjának az utódja, azonban az iparág hanyatlása és a család széthullása miatt lassan elveszíti a motivációját a családi vállalkozás folytatásához. Miyako anyja még korábban elhagyta a családot a szegényes élet és az apa önzősége miatt; a bátyja, egy fodrász, pedig a szabad életet választotta a családi vállalkozás öröklése helyett. Miyako képtelen nyíltan kimondani, hogy a Tsugaru lakkozásban szeretne karriert csinálni, de ahogy megpróbál szembenézni a családjával és a lakkművészettel, belevág egy nagy kihívásba.
Belépődíjak: www.mkvm.hu/belepok
Regisztráció szükséges: mkvmuzeum@gmail.com, vagy telefonon: +36 1 375 6249
Az ülőhelyek elfoglalása érkezési sorrendben történik. Megkérjük kedves vendégeinket, hogy a program kezdete előtt min. 15 perccel jelenjenek meg a helyszínen, mivel nagy érdeklődés esetén ezután betöltjük az el nem foglalt ülőhelyeket. Megértésüket köszönjük!