Az MNMKK
Az MNMKK küldetése a magyar önazonosság erősítése, a bárhol szabadsága parttalanságával szemben a valahol szabadságának, tehát a saját valóságunknak a kicövekelése.
1100 esztendeje mi, magyarok a Kárpát-medencében legelőből hazát hoztunk létre. Szent királyunk, István európai keresztény államot alapított. Azóta is védjük a keresztény életformát, a magyarok Istene minden délben harangszó formájában jelzi felelősségünket az egész világon. Nemzeti ébredésünk idején a reformkor nagyjai ezt a keresztény államot formálták minden magyar hazájává. És ekkor tettük világossá Európa számára, hogy nálunk a forradalmárt nemzetőrnek hívják, a honvéd szabadságharcot vív. Minden minket leigázni akaró birodalom temetésén ott voltunk és ott leszünk.
Erről szól a történelmünk: 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban.
Magyarul nézünk a világra, és aki magyarul néz a világra, az Szent István szemével lát: nem felejtjük el, Európa keretei jóval túlmutatnak az Unió határain, mind időben, mind térben. Európa gondolatként világformáló erő, az Európai Unió azonban beszűkült tudatállapot. Ezért mi nemcsak az Unióban, hanem egész Európában gondolkodunk. Ezen értelmezési keret szerves eleme a magyar nemzet, kultúránk az európai, az egyetemes kultúra része, hozzáadott értéke. Magyarok vagyunk, tehát európaiak. Azok voltunk, azok vagyunk és azok is leszünk.
A Közgyűjteményi Központ létrejötte ezért nem öncélú: a magyar és egyetemes kultúra egészének hasznára akar válni hiteles tudással és tartalmas élményátadással. Célcsoportjára, elsősorban természetesen a magyarokra, s mindenkire, aki része az egyetemes kultúrának, nem közönségként, hanem közösségként, nem kultúrafogyasztóként, hanem kultúrahordozóként tekint.
A közgyűjteményi központ részt vállal a globális szinten teret nyerő kultúrharcban is. De ez a kultúrharc nem jelen idejű és nem Magyarország-fókuszú. A kultúrharcnak az a tétje, hogy lesz-e még magyar anyanyelvi kultúrában élő nemzetünk száz év múlva egy európai Európában.
Ennek megfelelően a Közgyűjteményi Központ hitvallása: jelenünk egyszerre szól a múltunkról és a jövőnkről – múltunk megéléséről, jövőnk formálásáról azon keresztül, ahogy a jelenben önmagunk kortársává válunk.
Weöres Sándor írja: „Alattad a föld, fölötted az ég, benned a létra.” A Közgyűjteményi Központ ennek a létrának az intézményi megfelelője: a Jóisten mindenek felett, a szülőföld a lábunk alatt – mi vagyunk a létra.