Susan R. Suleiman 2023-ban adta ki visszaemlékezéseit. Az amerikai Harvard University professzora, a kortárs irodalomtudomány egyik meghatározó szerzője Rubin Zsuzsaként született Budapesten, a XX. század közepén. Zsidó család kislányaként vészelte túl a holokausztot, polgárcsalád lányaként a kommunista hatalomátvételt, hogy a diktatúrává vált Magyarország elhagyása után hontalan legyen a világ számos részén, s végül friss bevándorlóként próbáljon beilleszkedni az USA-ban. Az 1980-as években egyetemi tanárként, kétgyermekes anyaként két hétre látogatott vissza először Budapestre, hogy azóta is rendszeresen hazajárjon.
Susan R. Suleiman könyve olyan visszaemlékezés, mely az író egyéni sorsán át mutat tipikus magyar, zsidó, európai sorsmintázatot. Dokumentum és nevelődési regény, visszaemlékezés és vallomás.
A kötet kapcsán a szerzővel és a fordítóval, Szűcs Anna Emília költővel Horváth Csaba irodalomtörténész, kritikus beszélget arról, hogyan lehet emlékekből felépíteni a családi múltat, milyen volt egy magyar lánynak amerikai tinédzserré válni,mit jelentett fiatal nőnek lenni az amerikai tudományos életben. És főleg arról, a folyamatos újrakezdések hogyan rajzolhatnak ki egységes életet.