Jókai-variációk zongorára
Jókai szövegeiben a vadregényes, érintetlen táj bujasága a tudattalan ösztönerejével párhuzamos, hatásuk a közös, mitikus mélységből feltörő kreatív erő, amelyet előhívnak, mutatnak, megidéznek e szövegek. A vadregényes tájak ereje kultúraformáló: városok, gazdasági kultúrtájak, ipari komplexumok teremnek a nyomában. A tájak megszelídítése a jólétet hozó aktív kultúraépítés, a közösség épülésére. Az építők jelleme mélyen gyökerezik a tájban, mely táplálja, inspirálja, élteti a hősöket. E dinamikus, folyton hullámzó szövegfolyamot Darvas Kristóf zongorajátékával, Sodró Eliza előadásában hallgathatjuk meg július 21-én 19 órakor az MNMKK Petőfi Irodalmi Múzeum Jókai-variációk zongorára – Tájak, jellemek című ritmikus felolvasószínházi előadásán.
Regisztráció és további részletek
Palóc Búcsú és folkfesztivál
Az MNMKK MNM Palóc Múzeuma is számos programmal kapcsolódok a július 24-27. között megrendezendő Palóc Búcsú és Folkfesztivál eseménysorozatához. A palóc nép kultúráját, szokásait, hagyományait őrző és népszerűsítő rendezvény különleges lehetőséget biztosít arra, hogy a látogatók megismerkedjenek a palócok gazdag kulturális örökségével, amely magában foglalja a népzene, a néptánc és a népművészet számos elemét. A felsoroltak mellett szórakoztató és családi programokkal, valamint népi játékokkal, mesterségbemutatókkal, kirakodóvásárral és ételkóstolóval is készülnek a szervezők.
Expresszvonattal Darlingtontól Tokióig
A kétszáz éves vasúti közlekedés világtörténetét mutatja be különleges vasúttörténeti tárgyak, archív fotók és dokumentumok, interaktív digitális tartalmak és immerzív hatást keltő audiovizuális eszközök segítségével a Magyar Vasúttörténeti Park és a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum Darlington-Tokyo Express című új időszaki kiállítása. A Magyar Vasúttörténeti Parkban látható tárlaton 13 állomáson 13 jelentős korszak és 13 kiemelt téma segít megérteni a vasút két évszázadának fejlődéstörténetét, többek között a pályaudvarok és vasúthálózatok építését, a vasút villamosítását, a háború és a vasút kapcsolatát, a Transzszibériai vasútvonalat és a távol-keleti modern vasutakat jellemző különlegességeket bemutatva.
Gyógyító praktikák iskolásoknak
Mivel gyógyítottak nagyanyáink idejében? Milyen gyógynövényeket használtak, és milyen praktikákkal segítették a gyógyulást falusi gyógyítók? Többek között ezekre a kérdésekre is választ kaphatnak az ötödik-nyolcadik osztályosok az MNMKK Semmelweis Orvostörténeti Múzeum Füvek, főzetek, gyógyító praktikák című ismeretterjesztő foglalkozásán. A július 24-én 14 órakor kezdődő programon a gyerekek belekóstolhatnak a népi gyógyászat világába, illatokkal, növényekkel, régi hiedelmekkel és titkos receptes könyvekkel ismerkedhetnek meg, sőt a foglalkozás végén saját kis „gyógyító csomagot” is készíthetnek.
Jelentkezés és bővebb információ: vattayliliana@semmelweis.museum.hu.
Múzeumok a Művészetek Völgyében
A Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNMKK) számos tagintézménye képviselteti magát a Művészetek Völgyében. A programok elsődleges helyszíne a Petőfi Udvar lesz, ahol egymást váltják majd az érdekesebbnél érdekesebb programok – kihelyezett kiállítások, ismeretterjesztő és irodalmi előadások, játékok, workshopok és vetélkedők – a Magyar Nemzeti Múzeum, a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, az Iparművészeti Múzeum, a Magyar Természettudományi Múzeum, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, illetve az Országos Széchényi Könyvtár szervezésében. Mindemellett múzeumok standja is várja az érdeklődőket a kapolcsi Malomszigeten.