A négyszeres Grammy-díjas Scott Robinson is játszott Sárospatakon

Hírek

Nem mindennapi koncertnek adott otthont a közelmúltban az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma. A 7. Tárogatós Világtalálkozóra tíz országból érkeztek előadók, akik korokon átívelő műsorral örvendeztették meg a hallgatóságot.

A Rákóczi Tárogató Egyesület ötévente rendezi meg a Tárogatós Világtalálkozót. Az ebben az esztendőben hetedik alkalommal szervezett programra tíz országból, Norvégiából, Németországból, Franciaországból, Svájcból, az Amerikai Egyesült Államokból, Ausztráliából, Kárpátaljáról, Erdélyből, Délvidékről és Magyarországról érkeztek a tárogató tisztelői, szerelmesei. A Tárogatós Világtalálkozók hagyományos módon a sárospataki MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeumában rendezett hangversenye minden alkalommal közönségsikert arat. Így volt ez 2025. július 5-én is, amikor a Rákóczi-vár udvarát megtöltötték az érdeklődők. A hungarikum címmel kitüntetett tárogató a világ minden táján jelen van és megbecsülésnek örvend, egyedi hangszínének, különleges adottságainak köszönhetően szinte minden műfajban jól érzi magát. A 7. Tárogatós Világtalálkozó nemzetközi együttese korokon átívelő műsorral érkezett, felcsendültek történelmi muzsikák, népzene, klasszikus zene és jazz, de elhangzottak kedvelt tárogatós dallamok is.

A világtalálkozó résztvevőit dr. Tamás Edit, a Rákóczi Múzeum igazgatója és Mózes Árpád, Sárospatak város alpolgármestere köszöntötte. A hangverseny házigazdája a világtalálkozót szervező Nagy Csaba Liszt Ferenc-díjas tárogatóművész volt. Az egyéni fellépők mellett közösen előadott zeneműveket is hallhatott a közönség. Az előadók között a sárospataki Gombos Levente tárogatójátékának is tapsolhattak az érdeklődők.

Scott Robinson
Scott Robinson

A Rákóczi Múzeum történelmi falai között bemutatkozó tárogatósok között ebben az évben is ott volt Scott Robinson, a több hangszeren játszó amerikai művész. A jazzszaxofonozás nagy alakja New Jersey-ben született, tehetsége már középiskolás évei alatt kitűnt, a National Association of Jazz Educators neki ítélte nemcsak a Louis Armstrong-díjat, de a Legjobb Szólista díját is. A Berklee College of Musicon diplomázott, majd 22 évesen már a valaha volt legfiatalabb tagja lehetett a tanári karnak. Négy alkalommal is a National Endowment for the Arts ösztöndíjasa lett. Számtalan felvételen hallható a játéka, olyan előadók, muzsikusok társaságában, mint Frank Wess, Roscoe Mitchell, Ruby Braff, Joe Lovano, Ron Carter, Paquito D'Rivera, David Bowie, Maria Schneider, Rufus Reid, Buck Clayton. Négy ezekből a felvételekből Grammy-díjat is nyert. A mai amerikai jazz nagy nevei is őt tartják az egyik legkomolyabb „arcnak”. Szinte nincs olyan – főként fúvós – hangszer, amelyet ne tudna magas színvonalon megszólaltatni. A művész egyike azoknak, akik a hungarikumnak számító tárogatón is játszanak. Scott Robinson többször járt már hazánkban, a Tárogatós Világtalálkozók koncertjein kívül résztvevője volt a Bohém Fesztiválnak Kecskeméten, fellépett Bánkon, koncertezett a Modern Art Orchestrával és a Budapest Jazz Orchestrával is. 2009 óta működik saját kiadója, zenei műhelye, a ScienSonic Laboratories, amelynek célja olyan muzsikát létrehozni, amilyet máshol nem hallhat az ember.

Képek: Gombos Levente