Habár a fotókiállítás az Európai Unió Tanácsának 2024-es magyar soros elnöksége apropóján nyílt meg tavaly, semmit nem veszített aktualitásából.
„Városnézés közben a leghétköznapibb megfigyelések is jelentőségteljesnek hatnak” – írja Burger Borisz Firenzéről szóló kisnovellájában. Akár a kiállítás mottója is lehetne ez az idézet, hiszen Burger Barna nem a városok nevezetességeinek bemutatására fókuszált, hanem a hétköznapjaikat, a jellegzetes utcaképet, az ott élő emberek mindennapjait igyekezett megragadni. Olyan képeslapok születtek, amelyeken nem az athéni Parthenon vagy a római Colosseum a főszereplő, hanem az emberek gondolatai, hangulatai, érzelmei. A fotóművész irodalmár barátai írták meg a képeslapokat, amelyek ebben a formában nem teljesítik az anzikszok hagyományos feladatát. Ennél ugyanis sokkal többre képesek együtt: az Európában élő emberek gondolatvilágának, lelkületének érzékeltetésére. Tizenkilenc város szerepel a válogatásban, tizenkilenc szöveg alkot párbeszédet Európáról és az ott élő emberekről. Marosvásárhelytől Hamburgig, Firenzétől Párizsig mesélnek a fotók és a novellák a közös kultúra összetartó erejéről.
Aki e fotók alapján akarja eldönteni, merre induljon útnak idén nyáron, annak csalódnia kell, mivel nem turistacsalogató képekkel találja szemben magát. A horvát hazafi kockásra tetovált háta, a messzeséget kémlelő hamburgi férfi, az esernyőjével küzdő párizsi nő vagy a koppenhágai négyszemélyes babakocsi láttán senki sem rohan repülőjegyet vásárolni. Aki azonban az európaiság titkát kutatja, hogy miért is oly szerethető az öreg kontinens, az „megtalálja, amit keres” – ígéri Dragomán György a finn főváros kapcsán írt novellájában.
A Károlyi-kert a pesti Belváros zöld oázisaként öleli körbe a szabadtéri kiállítást, igazi kikapcsolódást, élményt nyújtva az arra sétálók, érdeklődők számára.
Burger Barna A titok ígérete – Meg nem írt képeslapok című kiállítása május 31-ig tekinthető meg.
(Az idézetek Burger Borisz A gigászi holker és Dragomán György Reed című novellájából valók.)
Fotó: Lakatos Péter / MTI
Forrás: Kultúra.hu