Drakula és Jókai Tusványoson, a Magyar Kultúra-sátorban

Hírek

A 34. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor programsorozatának egyik izgalmas helyszíne lesz a Magyar Kultúra-sátor, ahol többek között Drakuláról, Fiuméről, Mohácsról, Csernobilról, Jókairól, az erdélyi gasztronómiáról, Mátyás király díszkönyvtáráról, illetve a gyümölcsfák által őrzött tudásról hangzanak el előadások, de számos érdekes beszélgetést és nívós koncertet is hallhatunk július 22-től 26-ig.

Lecsó kedvenc dalai

 

Muszka Sándor / Fotó: Gábos Albin

A sátor első programja egy könyvbemutató lesz július 22-én, ahol Muszka Sándor József Attila-díjas erdélyi magyar költő Pokoljárás című új kötetével ismerkedhetnek meg az érdeklődők. Ezt követően a Pál Utcai Fiúk együttesből és a Kiscsillag zenekarból ismert gitáros-énekes-dalszerző, Leskovics Gábor ad koncertet: Lecsó nemcsak saját szerzeményeiből válogat, de azokból a dalokból is, amelyek a PUF alapításakor, illetve azóta inspirálták.

Fotók, költészet, Csernobil

A másnapi programot Ferencz-Mátéfi Kriszta, a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum igazgatója előadása nyitja múzeuma interaktív fotóarchívumáról, amelyet a Gyergyói-medence képi örökségének megőrzése és közkinccsé tétele céljából hoztak létre a Magyar Géniusz kutatási támogatásával. A betegségek és az irodalom kapcsolata kerül terítékre Farkas Wellmann Endre Magyarország Babérkoszorúja díjas költő Költészet és más nyavalyák című előadásábanmajd a csernobili zóna ideggyógyász főorvosával, Szöllősy Tiborral hangzik el beszélgetés, aki kárpátaljai orvosként egy hónapot töltött a Csernobilt övező kettes zónában zajló építkezéseken, majd könyvet is írt az esetről.

Felevad című zenés előadásban Müller Péter Sziámi idézi fel az 1980-as évek betiltott dalait és a hozzájuk fűződő eseményeket, aztán Kirschner Péter gitáros-zeneszerzővel a legújabb közös szerzeményeikből is ízelítőt adnak. A zene és az irodalom a főszereplője a Mit hagytak ránk az óriások? című beszélgetésnek, amely a 120 éve született József Attila, a 125 éve született Márai Sándor és Szabó Lőrinc, a 140 éve született Kosztolányi Dezső és a 100 éve született Nagy László emlékét idézi meg Heinczinger Mikával, a Misztrál együttes alapítójával.

Drakula Fiumében

A harmadik napon elsőként a Magyar múzeumok összekapaszkodása határon innen és túl című beszélgetés várja az érdeklődőket Karda-Markaly Arankával, a Csíki Székely Múzeum igazgatójával, Miklós Zoltán-Istvánnal, a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum igazgatójával, Rémiás Tiborral, a nyíregyházi Jósa András Múzeum igazgatójával, Szanyi Brigittával, a veszprémi Laczkó Dezső Múzeum igazgatójával és Végh Katalinnal, a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége ügyvezetőjével. Ezt követően Fiuméről és a kikötőváros aranykoráról lesz szó Zsigmond Gábor történész, az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója Tengerre, magyar! című előadásában, majd újabb beszélgetés következik Drakula a kultúránk? címmel,  Miklós Zoltán-István, a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum igazgatója, Fazakas Szabolcs, a Mini Erdély Park és a Legendárium megálmodója, valamint Bonczidai Éva, a Magyar Kultúra magazin főszerkesztője részvételével.

 

Végh Katalin. Fotó: Gábos Albin

„Az élőket hívogatom, a holtakat siratom, a villámokat megtöröm” című előadáson Berecz András Kossuth-díjas énekes, mesemondó, népmesegyűjtő lesz a sátor vendége, majd két koncert zárja a napot. Elsőként Hegedűs Bori énekesnő, dalszerző és Tempfli Erik Artisjus-díjas zongorista, zeneszerző játsszák el közös dalaikat, aztán Sebestyén Márta és Andrejszki Judit zenés produkciója következik A virágnak megtiltani nem lehet… címmel. A két művész immár tizenhatodik éve dolgozik együtt a népzene és a régizene rejtett összefüggéseit hozva napvilágra és formálva azokat felejthetetlen előadássá.

A múltból a jövőbe

A szabadegyetem negyedik napján először Bertók Gábor, a pécsi Janus Pannonius Múzeum igazgatója számol be annak a kutatási programnak az eredményeiről, amelyeket az intézménye folytat az 1526-os mohácsi csatával kapcsolatban és amely a tragédia számos megdöbbentő részletét tárta fel, aztán Bonczidai Éva, a Magyar Kultúra magazin főszerkesztője tart előadást Jövő? Az mi? címmel, Jókai Mór életén és döntésein keresztül mutatva be a hallgatóságnak, hogyan gondolkodtak a 19. században a jövőről.

A gyümölcsfák által őrzött tudásról és számos más érdekességről lesz szó a Tündérkert-mozgalmat elindító Kovács Gyula pomológus és Ambrus Lajos író Tündérkerti pomológia című könyvének bemutatóján, míg Marosán Csaba színművész humoros irodalmi játékra invitálja az érdeklődőket. A napot Lee Olivér akusztikus gitárkoncertje koronázza meg.

A gasztronómiától a demográfiáig

A találkozó zárónapját Török Róbert, az MNMKK Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum főigazgatója Erdély gasztronómiatörténete című előadása nyitja, amelyből megtudhatjuk, hogy a térségben évszázadok óta együtt élő magyar, román, szász és örmény nemzetiségek hagyományai, a keleti hatás, a hagyományos paraszti, illetve polgári, nemesi és egyházi kultúrák hogyan járultak hozzá az erdélyi konyha jellegzetességeihez.

Zsupán Edina. Fotó: Hartyányi Norbert / Kultúra.hu
Zsupán Edina. Fotó: Hartyányi Norbert / Kultúra.hu

Zsupán Edina. Fotó: Hartyányi Norbert / Kultúra.hu

A konyhaművészet után könyvművészet következik: Zsupán Edina irodalomtörténész, a HUN-REN – MNMKK OSZK Fragmenta et Codices Kutatócsoportjának munkatársa Hunyadi Mátyás budai díszkönyvtárát, a Corvinát mutatja be a legújabb kutatások tükrében, amelyek új képet rajzoltak a könyvtár keletkezéséről és szerepéről a magyar kultúra fejlődésében. Szintén a könyvekhez, illetve az írásbeliséghez kapcsolódik Rózsa Dávid, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója A papiruszoktól a gépi kézírás-felismerésig, avagy mit csinál egy nemzeti könyvtár a XXI. században? című előadása.

Végezetül a demográfia, pontosabban a magyarul beszélő, magyarul érző népesség lélekszámának alakulása kerül terítékre a történelmi előzmények, illetve az orvostudományi tényadatok tükrében a Teremtésvédelem – Életvédelem – Nemzetvédelem című kerekasztal-beszélgetésen, melynek résztvevői Angi János történész, a debreceni Déri Múzeum igazgatója, Bonczidai Éva, a Magyar Kultúra magazin főszerkesztője, Cservenyák László etnográfus, a mátészalkai Szatmári Múzeum igazgatója, Mák Kornél, a filozófiatudományok és klinikai orvostudományok doktora, katolikus hitoktató, valamint Végh Katalin, a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége ügyvezetője lesznek.

Programok időrendben:

Július 22.16.00–17.00 – Pokoljárás (Muszka Sándor könyvbemutatója)18.00–19.00 – Leskovics Gábor koncertje

Július 23.12.00–12.45 – A nagyszülők fiatalkori fotója mint közkincs (Ferencz-Mátéfi Kriszta előadása)13.00–13.45 – Költészet és más nyavalyák (Farkas Wellmann Endre előadása)14.00–15.30 – Találkozás a csernobili zóna ideggyógyász főorvosával, dr. Szöllősy Tiborral16.30–17.30 – Felevad (Müller Péter Sziámi és Kirschner Péter műsora)18.00–19.00 – Mit hagytak ránk az óriások? (zenés-irodalmi beszélgetés Heinczinger Mikával)

Július 24.11.00–11.50 – Magyar múzeumok összekapaszkodása határon innen és túl (beszélgetés)12.00–13.00 – Tengerre, magyar! (Zsigmond Gábor előadása)13.30–14.45 – Drakula a kultúránk? (beszélgetés)15.00–16.00 – „Az élőket hívogatom, a holtakat siratom, a villámokat megtöröm” (beszélgetés Berecz Andrással)16.30–17.30 – Tempfli Erik és Hegedűs Bori koncertje18.00–19.00 – A virágnak megtiltani nem lehet… (Sebestyén Márta és Andrejszki Judit előadása)

Július 25.12.00–12.45 – Mohács 500: A legújabb kutatási eredmények (Bertók Gábor előadása)13.00–13.45 – Jövő? Az mi? (Bonczidai Éva előadása)14.00–15.30 – Tündérkerti pomológia (Kovács Gyula és Ambrus Lajos könyvének bemutatója)16.00–17.00 – Humor az irodalomban (Marosán Csaba előadása)18.00–19.00 – Lee Olivér koncertje

Július 26.14.00–14.45 – Erdély gasztronómiatörténete (Török Róbert előadása)15.00–15.45 – Hunyadi Mátyás király budai díszkönyvtára, a Corvina (Zsupán Edina előadása)16.00–16.45 – A papiruszoktól a gépi kézírás-felismerésig, avagy mit csinál egy nemzeti könyvtár a XXI. században? (Rózsa Dávid előadása)17.00–18.30 – Teremtésvédelem – Életvédelem – Nemzetvédelem (beszélgetés)