Egykori látogatók nevét fedte fel a restaurátorecset

Hírek

A széphalmi Kazinczy Ferenc Emlékcsarnok 1876 óta fogadja rendszeresen azokat a látogatókat, akik elzarándokoltak Kazinczy Ferenc egykori birtokára és sírjához. Legutóbb az emlékcsarnok 1891 utáni időszakának vendégkönyve került elő.

Az első vendégkönyv, melyet 1876-ban nyitottak meg, 1891-ig tartalmaz bejegyzést, szerencsére megőrződött, és jelenleg restaurált állapotban A Magyar Nyelv Múzeumában megtekinthető. A második, 1891 utáni időszak vendégkönyvét sokáig elveszettnek hitték, de 2001-ben, amikor az emlékcsarnokot felújították, az apszisban lévő szekrénysor mögül előkerült egy nagyon rossz állapotban lévő könyv, melyről csak gyanították, hogy ez lehet, amit kerestek. Állapotát nézve csoda, hogy bármi is megmaradt belőle. Az előkerülés után egyszerű papír csomagolásban félretették, s talán ismét el is felejtették,  csak 2019-ben került A Magyar Nyelv Múzeuma könyvtárába.

„A szekrény mögött talált, valószínű az első(k) vendégkönyvek egyike az 1890 es évek végéről nagyon rossz állapotban” - ezt a szöveget olvashatták a szakemberek a csomagolásán, és valószínűsítették, hogy az egy vélhetően menthetetlen könyvet rejt. Egyértelmű volt, hogy csak megfelelő szakmai háttérrel lehet bármit is kezdeni a lelettel. A könyv a PIM restaurátor műhelyébe került, ahol az első szemrevételezés után fertőtlenítésen esett át. Ezt követően tudták csak a szakemberek megnézni pontosan, hogy milyen állapotban van a lelet, és mi menthető meg belőle.

A könnyv a csomagolás kinyitása után
A könyv a csomagolás kinyitása után

"Nehéz, ugyanakkor izgalmas feladatnak ígérkezett, hiszen bármit is sikerül ismét olvashatóvá tenni, az nagy előrelépés, megtudhatjuk, hogy akkoriban kik látogatták az emlékcsarnokot. Ami újra olvashatóvá válik, azt több évtizede senki sem láthatta. Ez motivált minket, s töltött el várakozással, hogy megkezdhessük végre a munkát, tegyünk meg mindent, hogy ez a szép vállalás megvalósulhasson" - olvasható a múzeum weboldalán. Az, hogy valóban milyen látogatók nevére derült fény, az az MNMKK PIM A Magyar Nyelv Múzeuma weboldalán tudható meg. 

 

Képek: MNMKK PIM A Magyar Nyelv Múzeuma