Várban az egészség
Kívülről ugyan kissé rejtőzködik, de hatalmas kincseket rejt a Várnegyed szívében, a Tárnok utca 18. szám alatt található Arany Sas Patikamúzeum. Már az utcán haladva úgy érezzük, mintha egy Harry Potter-regénybe csöppennénk, bent pedig igazán elkap minket az Abszol út bájitalos hangulata. Lehetünk akár muglik, akár varázslók, a Patikamúzeumot nem érdemes kihagyni!
Könnyű sétával vagy busszal érhetünk le a Vár aljához, a Semmelweis Ignác szülőházában található Semmelweis Orvostörténeti Múzeum nemcsak az orvostudomány történetét mutatja be, de rávilágít az emberi test megismerésének fontosságára is. Mindemellett tisztelettel adózik azok előtt, akik kutatásaikkal, gyakorlati meglátásaikkal hozzájárultak a medicina fejlődéséhez – köztük van egy gazdag bemutató Semmelweis Ignác életének, orvosi pályájának és kultuszának legfontosabb fejezeteiből –, és így ahhoz, hogy ma sokkal hosszabban, kevesebb fájdalommal és egészségesebben élhessünk.
A Petőfi-kultusz újjáépítése
Az MNMKK Petőfi Irodalmi Múzeumban a rekonstrukciót követően megnyílt az új állandó Petőfi-kiállítás, amely nem a költő kultuszának rombolására, hanem annak újjáépítésére vállalkozik. A tárlat ezért éppúgy bemutatja a Petőfi-kutatás legfrissebb eredményeit, mint a költő korának képzőművészetét, valamint Petőfi hatását és utóéletét is. Most először szerepelnek állandó kiállításban eredeti Petőfi-kéziratok, ezeket sérülékenységük miatt háromhavonta cserélik.
A bulinegyed múltja
Innen rövid sétára vagy két buszmegállóra a Kazinczy utca 47. szám alatt, a mára fogyatkozó romkocsmák révén bulinegyedként elhíresült belvárosi területen várja vendégeit a Mika Tivadar egykori rézműves vállalkozóról elnevezett Hotel Mika Downtown. Ez sztereotip vállalkozás arrafelé, az viszont már kevésbé általános, hogy a szálloda pincéjében valamiféle zenés szórakozóhely helyett egy meglepően gazdag és izgalmas múzeum várja látogatóit. A múzeumban a kiállított relikviák mellett kilenc idegen nyelven elérhető hangos guide segítségével ismerhetik meg a látogatók, miféle élet folyt valaha a környéken.
Zsaruvér!
A Keleti pályaudvar melletti Mosonyi utcában kiderül, hogy a rendőri hivatás sokkal összetettebb és árnyaltabb, mint ahogy azt a krimikből megtanultuk. A Rendőrmúzeum kiállításán a legbrutálisabb bűnesetek mellett azokat a módszereket is megismerhetjük, amelyekkel a rend őrei a bűnözők nyomába erednek, de az első magyar sorozatgyilkos, Tibi, a gyilkos őz és Kántor története is megelevenedik itt.
Természet – de csak a szemnek
A 24-es villamossal a Nagyvárad térig, onnan pedig – stílszerűen inkább az Orczy parkon átsétálva – érhetünk a Magyar Természettudományi Múzeumba. A kiállítások átfogó képet adnak a természet lenyűgöző változatosságáról: a Bakonydraco, a barázdás bálna és a házi méh együtt emlékeztet az élet sokszínűségére. Igaz, a látványos gyűjteményt inkább a felnőttek élvezhetik, kevés a gyerekeknek szánt interaktív elem.
Lánglovagok régen és most
Innen egy kis séta a 9-es busz megállója, amellyel 15 perc alatt érhetünk Kőbányára, ahol a Tűzoltó Múzeum főlépcsőjének fala mentén sorakozó fotókon és rajzokon keresztül híres magyarországi katasztrófákat ismerhetünk meg: a Buda ostrománál kitörő lángoktól a Párisi Nagyáruház és az Operaház tetőszerkezetének megrongálódásáig vagy a szegedi árvízig. Ezek az események mind azt bizonyítják, hogy amikor nagy a baj, a tűzoltók bátorságára és szakértelmére hatalmas szükség van.
Kresz Gézáról a Markóban
Vonattal 12 perc a Nyugati, annak közelében pedig ott a Mentőmúzeum abban a Markó utcai Mentőpalotában kapott helyet, amely az 1887-ben Budapesti Önkéntes Mentő Egyesületet létrehozó Kresz Géza nevéhez fűződik. De ő volt az is, aki felismerte az oktatás és a relikviák megőrzésének fontosságát, így azokat az eszközöket, amelyeket a mentősök már nem használtak, egy gyűjteményben kezdték tárolni. Ebből nőtte ki magát aztán a Mentőmúzeum, amely már 1898-ban megnyitotta kapuit.
Útikönyv nélkül soha!
Budapest nem csak a budapestieké – hívja fel a figyelmet a kiadó Török András Budapest Könyve kapcsán, bár ez az útikalauz nem idegenvezetésre készült. Városportré jellege és időigényes sétái miatt leginkább a felfedező hajlamú fővárosiaknak ajánlható. De ha segítségével végigjárjuk, például az általunk ajánlott útvonalon, ajánlatait érdeklődés és pénztárca szerint személyre szabva Budapest-lakóból tudós Budapest-szerelmessé válhatunk.
Forrás: Kultúra.hu
Fotó: Hartyányi Norbert / Kultúra.hu