AZ MNMKK MAGYAR NEMZETI MÚZEUM PROGRAMJAI:
10.00–18.00: Ingyenesen megtekinthető a Fejedelmek aranya – uralkodói reprezentáció Erdélyben című kiállítás.
14.00–17.00 Múzeumi játéktér – Gyerekeknek és felnőtteknek
A múzeumi játékok segítségével megismerkedhetünk a forradalom és szabadságharc szereplőivel és eseményeivel. A játéktérben gyerekek és kihívást kereső felnőttek is találnak kedvükre való szórakozást!
14.00–16.00 Filmvetítés: Megtiltani nem lehet… Jelenetek a 19. századból
Az MNM gyártásában készült filmben szereplő személyek mind kitalált karakterek, melyeket a valóság ihletett.
14.00–17.00 Forradalmi tárgykészítő foglalkozások
Készíthetünk saját kokárdát, nemzeti lobogót, öltöztethetünk babát nemzeti színű ruhába. Megismerkedhetünk a természetes anyagokkal, mint a csuhé, káka, raffia, melyből fonott bokréta, kokárda készül nemzeti színű szalaggal.
14.00–17.00 Múzeumi kincsvadászat
15.00 és 16.00 Múzeumi táncház
14.00–17.00 A Vöröskereszt adománygyűjtése és múzeumi színezősarok
14.00–17.00 A reformkor nagyjai játék
A gyerekek számára már jól ismert reformkori hősök gyerekkori alakjai várják a múzeumban a családokat, akik játékra invitálják a kíváncsi látogatókat. Petőfi Sándor, Kossuth Lajos, Batthyány Lajos, a női nem képviseletében pedig Brunszvik Teréz fogadja a játszani vágyókat.
16.00 Dallamok a kiállításban | MÁV Szimfonikusok vonósnégyese
Pop-up koncert a MÁV zenekar művészei együttműködésével.
16.00 Amikor a múzeum és a színház összeér | Beszélgetés Simon Boglárka színművésszel
A Madách Színházban játszott A tizenötödik című musical lehetőséget ad számunkra, hogy Simon Boglárka és a múzeum kollégái közösen meséljenek szerelmekről, női sorsokról és szabadságharcról.
További részletek itt olvashatóak.
AZ MNMKK PETŐFI IRODALMI MÚZEUM PROGRAMJAI:
10.00–18.00: Nyomtatás a Landerer-sajtóval!
Novokrescsenszkov Tamás vándornyomdász, betűszedő segítségével életre kel a Landerer és Heckenast nyomdagép. Közreműködő: Novokrescsenszkov Tamás vándornyomdász, betűszedő
10.00–16.00: Interaktív városépítő társasjáték
Idén nemcsak bejárhatjuk a március 15-ei Pest-Buda fontos helyszíneit, hanem fel is építhetjük őket! Ha kész vagyunk, belehelyezzük magunkat a forradalmárok bőrébe, és útra kelünk.
10.00–11.30 és 13.00–14.30: Palotaséta
A Petőfi Irodalmi Múzeumnak otthont adó Károlyi-palotát az egyik legismertebb magyar főúri család, a Károlyiak ízlése emelte Budapest egyik legimpozánsabb épületévé. A látogatók megismerhetik a klasszicista palota és a Károlyi család évszázadokat átívelő történetét, bejárhatják a palota díszes termeit, szalonjait, könyvtárát. Sétavezető: Komáromi Csaba muzeológus. Regisztrálni ide kattintva lehet.
11.00–16.00: Tematikus tárlatvezetések a múzeum kiállítótereiben – regisztráció
A múzeum kiállításain átívelő, egy-egy kulcsszóra épülő, tematikus vezetések a kiállítások kurátoraival.
- 11.00–12.00: Magán és nyilvános
A magánélet és a nyilvánosság érzékeny viszonyrendszerét járhatjuk körbe a múzeum kiállítótereiben. Kiállítások: Szépvilág – Divat és kultúra a reformkori Pesten, Halálom esetén elégetendő! – Írói naplók, Költő lenni vagy nem lenni – állandó Petőfi-kiállítás.
- 12.00–13.00: Utazás
Hogyan befolyásolták a vándor Petőfi életművét utazásai? Milyen utazásokon szerzett relikviákat gyűjtöttek íróink? Hogyan érvényesül a párizsi divatlapok és a nemzeti mozgalmak együttes hatása az 1840-es évek Pestjének öltözködésében? Kiállítások: Szépvilág – Divat és kultúra a reformkori Pesten, A tárgyak társasága – Írók gyűjteményei, Költő lenni vagy nem lenni – állandó Petőfi-kiállítás
- 14.00–15.00: Titkok
Górcső alá kerülnek a reformkori Pest divatjának és kultúrájának rejtett történetei, az írói naplók titkos gondolatai, valamint Petőfi Sándor életének és művészetének kevésbé ismert oldalai. Kiállítások: Költő lenni vagy nem lenni – állandó Petőfi-kiállítás, Szépvilág – Divat és kultúra a reformkori Pesten, Halálom esetén elégetendő! – Írói naplók
- 15.00–16.00: Gyűjtés mint szenvedély
Hogyan formálják az írók gyűjteményei és személyes tárgyaik az alkotói folyamatot és az irodalmi műveket? Megismerhetjük a gyűjtés szenvedélyének mélyebb rétegeit és annak hatását az irodalmi örökségre. Kiállítások: Költő lenni vagy nem lenni – állandó Petőfi-kiállítás, Halálom esetén elégetendő! – Írói naplók, A tárgyak társasága – Írók gyűjteményei
12.00–13.00: Megemlékezés és koszorúzás a Petőfi-szobornál
A Petőfi Irodalmi Múzeum kertjében álló Petőfi-szobornál ünnepi beszédet mond Lövétei Lázár László, József Attila-díjas magyar költő, műfordító, szerkesztő. Az ünnepségen írószervezetek is elhelyezik koszorúikat.
16.00–17.30: Új kincsek az MNMKK gyűjteményeiben
Melyek azok a tárgyak, amik az elmúlt néhány hónapban kerültek be egy-egy múzeum gyűjteményébe és nemcsak a szakemberek, de a nagyközönség szívét is megdobogtatják? A kötetlen beszélgetésen szakemberek mutatják be, milyen új szerzeményre a legbüszkébbek. Regisztrálni ide kattintva lehet.
18.00–19.30: A márciusi ifjak története és a forradalom eseményei a PIM gyűjteményén keresztül
A Petőfi Irodalmi Múzeum muzeológusai a gyűjteményen keresztül mutatják be a márciusi ifjak történeteit, illetve az 1848. március 15-i nap eseményeit. Regisztrálni ide kattintva lehet.
AZ MNMKK SEMMELWEIS ORVOSTÖRTÉNETI MÚZEUM PROGRAMJA:
Március 15. 10.00–12.00 Családi program
A gyerekek ünnepi múzeumpedagógiai foglalkozáson vehetnek részt, a felnőtteknek dr. Vámos Gabriella etnográfus-muzeológus tart majd szakmai vezetést az állandó kiállításban, különösen a reformkori és 1848-49-es vonatkozásokra fókuszálva. A program (és az egész napi múzeumlátogatás) ingyenes, viszont a részvétel regisztrációhoz kötött. A felnőtt szakmai vezetésre március 14. éjfélig kell regisztrálni a bojtosanita@semmelweis.museum.hu címen, a gyermekprogramra pedig a vattayliliana@semmelweis.museum.hu e-mail-címen lehet március 14-ig a részt vevő gyerekek életkorának megjelölésével.
AZ MNMKK PIM MESEMÚZEUM ÉS KORTÁRS TÖRTÉNETALKOTÓ MŰHELY PROGRAMJA
Március 15. 11.00–13.00: Játszani jó!
Kipróbálhatjuk a Mesemúzeum legújabb társasjátékait. A program leginkább az 5–12 éves korosztály számára ajánlott.
AZ MNMKK MAGYAR KERESKEDELMI ÉS VENDÉGLÁTÓIPARI MÚZEUM PROGRAMJA:
Március 15. 11.00 és 15.00: „Forradalmi” tárlatvezetés
Hegedüs Krisztián muzeológus a forradalmat és a szabadságharcot, ezek előzményeit és utóéletét a kereskedelem és a vendéglátóipar szempontjából mutatja be olyan témákra fókuszálva, mint az 1844-es védegylet jelentősége, a kávéházi kultúra szerepe a forradalomban vagy a sörrel való koccintás tiltásának motívuma. Ezenkívül egész napos kézműves-foglalkozások is lesznek. A programokon való részvétel előzetes jelentkezéshez kötött. Regisztrálni itt lehet.
AZ MNMKK MNM RÁKÓCZI MÚZEUM PROGRAMJA:
Március 12., 13.: Kurátori vezetések (igény szerint)
Dr. Tamás Edit, a múzeum igazgatója tart tárlatvezetést Szathmáry Lajos Kossuth-gyűjteményében a nemzeti ünnep tiszteletére. Március 15-én ráadásul a múzeum összes kiállítására ingyenes a belépés.
AZ MNMKK MNM ESZTERGOMI VÁRMÚZEUM PROGRAMJA:
Március 14. 16.10: Régészsuli
A résztvevők megismerkedhetnek a vár egyes termeinek érdekességeivel, vagy egy, a várhoz kapcsolódó személy történetével, esetleg a várheggyel, vagy egyszerűen a régi korok érdekességeivel. A programon való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztráció a 06 70 503 96 64-es telefonszámon vagy a szervezes@mnmvarmuzeuma.hu oldalon.
AZ MNMKK PIM KAZINCZY FERENC MÚZEUM PROGRAMJA:
Március 15. 14.00–17.00: Márciusi ifjak sétája
Végigjárhatjuk a pest-budai forradalmi események elképzelt stációit Sátoraljaújhelyen, majd ezt követően ingyenes múzeumlátogatásra, tárlatvezetésre, kézműves-foglalkozásra is várják az érdeklődőket.
AZ MNMKK PIM KASSÁK MÚZEUM PROGRAMJA:
Március 15. 10.00–13.30: Forradalmi foltvarró műhely
Beszélgetős varróműhelyünkben egyedi felvarrókat, textilkitűzőt, kokárdát készíthetünk, amihez nem szükséges előképzettség, pusztán fantázia és kreativitás. Regisztrálni a kassakmuzeum@pim.hu e-mail-címen lehet. Egy másik programlehetőség: a múzeum az állandó kiállítás terében egy pop-up installáció formájában mutatja be Petőfi költészetének hatását Kassák Lajos verseire, írásaira és jelentőségét a magyar avantgárd művészetben. A múzeum kiállításai és programjai március 15-én belépőjegy váltása nélkül látogathatók.
AZ MNMKK MTM MÁTRA MÚZEUM PROGRAMJA:
Március 15. 10.00: Koszorúzás
A múzeum épületének északi falán lévő emléktábla koszorúzásán is részt vehetünk.
Az MNMKK tagintézményei közül a fentieken túl az MNMKK IMM Ráth György Villa és az MNMKK Magyar Természettudományi Múzeum is ingyenesen látogatható március 15-én.