Fedezzünk fel új helyeket, új műveket!

Hírek

A galériákban főként csoportos kiállítások futnak, sok a fotós és textiles tárlat, valamint van néhány különleges helyszín is, ahová érdemes betérni egy-egy alkotó miatt. Hat képzőművészeti kiállítást ajánlunk.

Jövő hétre hozom – MOME Fotográfia BA diplomakiállítás // Pikszis Kultúrpont, Budapest

A kiállítás a végzős hallgatók sokféle alkotói szemléletmódját mutatja be a látogató számára, amelyek között éppúgy megtaláljuk a személyes hangvételű portrésorozatokat, a tájképeket vagy családtörténeteket, mint a test- és képtapasztalatról szóló műveket. A cím leginkább azt a pillanatot idézi, amikor az alkotó már szeretné megmutatni magát, azt, hogy mi az, ami aktuálisan foglalkoztatja, miközben lehet, hogy nem is tudja pontosan, hogy merre haladjon majd tovább.Kiállító alkotók: Babai Dénes, Bodócs Szelina, Endrődi Aladár, Fábián Levente Balázs, Galsi Boglárka, Illényi Keve, Kiss-Simon Péter, Nagy Lili Panna, Sipos Mercédesz, Székely Dorka, Szmetana Márk, Tóth-Heyn Áron, Aurel Valentin, Vercse Hunor, Elizabeth Watson

A kiállítás július 31-ig megtekinthető.

Finom gesztusok, erőteljes struktúrák // Molnár Ani Galéria, Budapest

Az am projectspace-ben látható Yuko Shiraishi japán származású brit festő egyéni kiállítása. Az ő műveiből kiindulva olyan alkotók művei láthatók ezen a csoportos kiállításon, akik olyan alapfogalmakat analizálnak, mint a kép, a vonal, a rajz, a szerkezet, a szín, a forma és a felület. Absztrakt műveket látunk, amelyek közös jellemzői, hogy elemi formákra és gesztusokra épülnek, illetve ezektől jutnak el egy magasabb struktúráig, a mű egységéig.Kiállító művészek: Erdélyi Gábor, Farkas Dénes, Gonzalo Guzmán, Imre Mariann, Konok Tamás, Sági Gyula, Szíj Kamilla, Yuko Shiraishi.

A kiállítás október 4-ig látogatható.

Szipál 101 – Fény – Élet – Örökség // Modem, Debrecen

Szipál Márton debreceni fotográfus 1956-ban Los Angelesbe emigrált, ahol világhírre tett szert, miután stúdiójában saját kora legismertebb művészei és sztárjai fordultak meg. A mostani kiállításon az alkotó egész fotográfiai munkásságába betekinthetünk, miközben a különféle dokumentumokon keresztül páratlanul erős hatású személyisége, élettörténete és szüleinek meghatározó szerepe is láthatóvá válik. A kiállítás kurátorai rávilágítanak a művész alapvető kompozíciós elveire, megjelenítik különleges tárgyakkal, világítással is megteremtett enteriőrjeit, azokat az apró mozzanatokat, amelyekről munkáit fel lehet ismerni. 

A kiállítás október 5-ig látogatható.

Koltay Dorottya Szonja: Téglatan: leomlott estig, felépült reggelre // Kassák Múzeum, Budapest

A tavalyi Kassák-díj nyertese, Koltay Dorottya Szonja komplex installációja látható a Kassák Múzeumban, amely a falban levés lebontására vállalkozik, és azt vizsgálja, hogy az egyén mint öntevékeny tégla milyen szerepekhez juthat a társadalomban. A Téglatan: leomlott estig, felépült reggelre című kiállítás előzménye a Kőmíves Kelemenné kifalazása című köztéri installáció- és performanszsorozat, melynek fókuszában a Kőmíves Kelemenné népballada kortárs társadalomkritikai értelmezése állt. Így született meg a társadalom, a hatalom és egyén viszonyára utaló téglametafora, a kiállítás tereiben pedig a gondoskodás gyakorlatai társadalmi viszonyokba ágyazódásának lehetőségei bomlanak ki. A projekt olyan kapcsolódási és összetartó erőket keres, amelyek nem elnyomáson, feladáson és alá-fölé rendeltségen alapulnak.

A kiállítás október 19-ig látogatható.

Ott a pont! – Szemelvények a Pécsi Iskola jelenségről // Vaszary Képtár, Kaposvár

Sokan nem tudják, de a Pécsi Iskola valójában Kaposvárról indult: a tárlat az iskolaalapító Martyn Ferencig, valamint két tanítványa, Keserü Ilona és Lantos Ferenc munkásságáig tekint vissza, mégis hangsúlyosan azon aktuális közösségi helyszínek művészeit vonultatja fel, amelyek a Pécsi Iskola kánon részei lettek. A kiállító képzőművészek meghatározó alkotói, oktatói és formálói Pécs és a Dél-dunántúli régió – így többek között Kaposvár – művészeti életének.Kiállító művészek: Bóbics Diána, Bozsó Nóra, Doboviczki Attila, Egresi Barbara, Ernszt András, Ficzek Ferenc, ifj. Ficzek Ferenc, Gettó József, Gyenis Tibor, Herczig Zsófia, Hopp-Halász Károly, Keserü Ilona, Knyihár Bence, Lantos Ferenc, Makrai Adél, Martyn Ferenc, Mojzer Tamás, Nagy Sarolta, Orosz Klára, Palatinus Dóra, Pál Zoltán, Pincehelyi Sándor, Somody Péter, Szentgróti Dávid, Tolvaly Ernő, Valkó László, Varga Rita, Vágner Mátyás, Vercz Szilvia

A kiállítás október 25-ig megtekinthető.

Agnes Husz: Szivárvány láng // Zsdrál Art, Balatonfüred

A Japánban élő magyar származású alkotónak rendezett nagyszabású kiállításon az alkotó érzékenyen megfogalmazott kerámiái kapnak helyet, amelyek a kapcsolódásokról, az összefonódásról, valamint az elemek koherens egymásba rendeződéséről szólnak. Az alkotó egyedi módon építi a műveit, tárgyait szabadon formázza kézzel nyújtott agyagszalagokból, ez adja meg a sajátos karakterüket. Több mint három évtizede él Japánban, így a művek orientális hangulata sem véletlen. Kerámiái közös gondolkodásra hívnak a természet és az emberiség kapcsolatáról, valamint annak elemi jelentőségéről.

Forrás: Kocsis Katica/Kultúra.hu