Közel 25 ezer látogató volt kíváncsi a Fejedelmek aranya kiállításra

Hírek

Március 15. és április 13. között volt megtekinthető a Magyar Nemzeti Múzeumban a Fejedelmek aranya – uralkodói reprezentáció Erdélyben című időszakos tárlat, melyre rekordmennyiségű jegyet váltottak az érdeklődők.

A felbecsülhetetlen értékű ritkaságokat bemutató kiállítás az erdélyi fejedelmek csaknem 150 éves történetét mutatta be 15-16. századi fizetőeszközökön, díszfegyvereken, páncélzatokon és kiemelkedő értéket képviselő más ötvöstárgyakon keresztül, melyek hitelesen tanúskodtak az egykori Erdélyi Fejedelemség kulturális fellegvár voltáról.

A kiállítás témájának jelentős tárgyi anyaga a Magyar Nemzeti Bank gyűjteményét kezelő Pénzmúzeum Törő-gyűjteményéből származott, ahonnan 195 ezüsttallért és 13 korabeli verőtövet kölcsönzött. Az innen származó kincsek közül a legrégebbi darab egy János Zsigmond-tallér 1562-ből, a legszebb egy 1589-ből származó Báthory Zsigmond-tallér, a legértékesebb pedig Apafi Mihály tallérja 1672-ből. Ezt egészítették ki a Nemzeti Múzeum kincsei, például százszoros és ötvenszeres dukátok, félhold és nap alakú dukátcsegelyek, valamint a csíkszeredai Csíki Székely Múzeum műtárgyai, a szakmai megvalósításban a projektet az MNMKK Iparművészeti Múzeum, a kolozsvári Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeum, a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum és a marosvásárhelyi Maros Megyei Múzeum támogatta.

Forrás: MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum
Forrás: MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum

A kiállításon a pénzek mellett más tárgyak is láthatók voltak, amelyeket az erdélyi fejedelmek reprezentációs céllal használtak portréikon: a Magyar Nemzeti Múzeumból különböző ötvösművek, fegyverek, valamint az Iparművészeti Múzeumból kölcsönzött korabeli dísznyereg, fegyverek és egy 17. századi dolmány is szerepelt a kiállítás részeként.

A tárlat a legkiemelkedőbb magyarországi és erdélyi múzeumok – az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum, az MNMKK Iparművészeti Múzeum, a Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpont, a Csíki Székely Múzeum, az Erdélyi Történeti Múzeum és a Székely Nemzeti Múzeum – közreműködésével jött létre.