Ma van az orvosok világnapja

Hírek

Orvosainkat, gyógyítóinkat ünnepeljük ma, akik a gyógyítást választották hivatásuknak. Ez remek alkalom arra, hogy ellátogassunk a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ egyik tagintézményébe, a Semmelweis Orvostörténeti Múzeumba.

A Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár célja a betegségek, a gyógyítás és a test történetével kapcsolatos eszközök, dokumentumok és műalkotások gyűjtése, kutatása és hozzáférhetővé tétele a széles közönség számára, valamint Semmelweis Ignác tudományos jelentőségének feltárása és emlékének megőrzése. A múzeumot a névadó szülőházában, a Tabán egyik régi épületében nyitották meg 1965. augusztus 13-án, Semmelweis halálának centenáriumán. Semmelweis József, Ignác édesapja 1806-ban bérelte ki az épület teljes jobb oldali szárnyát, ahol megnyitotta a Fehér Elefánthoz címzett vegyeskereskedését. Itt született 1818-ban Semmelweis Ignác is, aki családjával együtt 1823-ban átköltözött az apja által megvásárolt szemközti épületbe, az úgynevezett Demeter-házba, ahová üzletüket is áttelepítették. 

A Semmelweis Orvostörténeti Múzeum épülete, fotó: Blahák Eszter
A Semmelweis Orvostörténeti Múzeum épülete, fotó: Blahák Eszter

A múzeum Képek a gyógyítás múltjából című állandó kiállításának gerincét a nyugati medicina történetének bemutatása adja, de része a 19. század hangulatát idéző Semmelweis-emlékszoba és az egykori Szent Lélek Patika rekonstruált enteriőrje is. A tárlat az ókori Egyiptomtól a legújabb korig vezeti látogatóit. Nemcsak a gyógyítás folyamatos tökéletesedéséről alkothatunk képet magunknak, hanem a nyugati orvoslás kultúrájának sokszínű, szerteágazó gyökerű és örökké változó hagyományáról is. A kiállítás a gyógyításban, az orvoslásban egykor használt eszközök mellett az orvosi, természettudományos könyvek, dokumentumok, valamint a betegséget s a gyógyítást bemutató festmények, szobrok stb. segítségével pontról pontra ábrázolja az orvosi, biológiai tudás évezredeken átívelő tökéletesedését, valamint a betegség, a halál, illetve a gyógyítás művészi ábrázolását. A kiállítás ugyancsak fontos részét képezi a magyar egészségügy és a magyar orvoslás bemutatása.

Arany Sas Patika
Arany Sas Patikamúzeum

A múzeumhoz tartozik a budai Várnegyedben, szinte a Mátyás-templommal szemben található Arany Sas Patikamúzeum is, mely Budapest gyógyszerészettörténeti múzeuma. Érdekesség, hogy ebben az épületben már a 18. század közepétől kezdve egészen az I. világháborúig patika működött. A középkori alapokon nyugvó épület alsó szintje kezdetektől fogva kereskedelmi célokat szolgált, amely többszöri átalakítás után, a 18-19. század folyamán nyerte el mai elrendezési formáját, s jött létre az officina (a vevők kiszolgálására szolgáló helyiség) és az átadóablakkal összekötött laboratórium egysége. A kiállítás a két fő helyiségben kialakított enteriőr köré szerveződve mutatja be a gyógyszerészet tudományának fejlődését írott, képi és tárgyi emlékek segítségével. A patika berendezési tárgyai, a kerámia, fa, üveg állványedények, a mozsarak, mérlegek és egyéb eszközök míves kidolgozásukkal, szépségükkel méltán tartoznak a magyar és az egyetemes művészeti örökségünk legszebb darabjai közé.

A Semmelweis Könyvtár és Levéltár, valamint a 8471 kötetes Ernyey József Gyógyszerészettörténeti Könyvtár szintúgy a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum része.

Nyitvatartás és további információk:

SOM – Semmelweis Orvostörténeti Múzeum