Magyarország egy darabja került az Európai Parlamentbe

Hírek

Az Európai Unió Tanácsa magyar elnöksége keretében, Kékvándor címmel Burger Barna fotográfus képeiből nyílt kiállítás december 11-én, szerdán az Európai Parlamentben.

A 2017-ben elhunyt Burger Barna gyermekkori álmát megvalósítva 2013-ban végigjárta az Országos Kéktúra 1180 kilométerét, melynek során sok ezer fotót készített. Kamerájával a természet szépségeit és furcsaságait egyaránt megörökítette. Az Országos Kéktúra tizenkét tájegységén végigvezető fotográfiák és a különleges installációk kevésbé turisztikai jellegűek, sokkal inkább egy élménybeszámolón keresztül festenek országképet hazánkról, s viszik el egyúttal Magyarország egy újabb darabját az Európai Parlamentbe. „A fotográfusnak különös tehetsége, különös adottsága volt a legapróbb részleteknek a felfedezésére is. Meg tudta ragadni a pillanatot, azokat az élményeket, perceket, amelyeket átélt a Kéktúra során” – mondta Győri Enikő, a Fidesz európai parlamenti képviselője, a Patrióták Európáért képviselőcsoport tagja a megnyitón. „Nagyon jó, ha vannak lélekemelő pillanatok a politikában is, az európai politikai viták házában, az Európai Parlamentben".

Győri Enikő és Roberta Metsola a Kékvándor című kiállítás megnyitóján, fotó: MTI/Bodnár Boglárka
Győri Enikő és Roberta Metsola a Kékvándor című kiállítás megnyitóján, fotó: MTI/Bodnár Boglárka

Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke megnyitó beszédében hangsúlyozta: Burger Barna fotói ablakot nyitnak a magyar vidéki táj „fenséges szépségére”. "A képek segítenek átélni a természetben megélt pillanat biztosította lehetőséget arra, hogy megálljunk, körülnézzünk, és elgondolkodjunk azon, miként válhat jobbá a világ. A természetben való gyaloglás az emberek közötti kapocs fontosságára is ráébreszt” – fogalmazott.

Feszthammer Fanni, Burger Barna özvegye nyilatkozatában meghatónak nevezte, hogy a fényképész alkotásai az Európai Parlament épületében kaptak helyet. Elmondta, Burger Barna szívügye volt a „kéktúrás anyag” elkészítése, miközben ingázott a két helyszín, a magyar tájak és Brüsszel között. Noha ő már nincs itt személyében, mégis újra itt van, ebben az épületben az élete egyik legfontosabb fotós anyagával - emelte ki. Barna mindig ígérte, hogy majd egyszer elhoz Brüsszelbe, és most így utólag meg is tette, ami külön szépséget ad a kiállításnak - tette hozzá Feszthammer Fanni.

A kurátor, Csizek Gabriella elmondta, az uniós parlamentben látható tárlat „töredezett kiállítás”, hiszen az egész anyagot lehetetlen bemutatni. Meg lehet ugyanakkor fogni vagy ki lehet emelni azokat a képeket, amelyek erősebben utalnak az adott helyszínre - hívta fel a figyelmet. Szavai szerint a Kéktúrát, noha nem személyesen, hanem belső utazás formájában, de maga is végigjárta Burger Barnával. Ez segítette abban, hogy észrevegye: „a képek elkezdik építeni egymást, az egyik elkezdi hívni a másikat. A kiállítás válogatása tehát olyan, mint ahogy egy ösvényen haladás közben az ember meglát dolgokat, és azokra visszaemlékszik - tette hozzá.

 

Az Európai Parlamentben nyílt kiállítás a Capa Központ, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ - Magyar Természettudományi Múzeum, a Müpa, Győri Enikő európai parlamenti képviselő és a Patrióták Európáért frakció szervezésében jött létre, az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége keretében.

Fotó: Greskovits András