Szabadtéri Néprajzi Múzeum
Múzeumok Majálisa
A Szabadtéri Néprajzi Múzeum 2025–26-ban, a Zöld Skanzen tematikus évben a fenntarthatóságra fókuszál. Ráirányítja a figyelmet a kulturális és természeti örökség értékeire, hangsúlyozza a közös felelősséget ezek ápolásában. Bemutatja, hogy a paraszti világban az ember hogyan élt szimbiózisban a környezetével, és valósította meg az erőforrások használatának egyensúlyát. Interaktív programokon és tematikus rendezvényeken játékos formában ismerteti, hogy a hagyományos tudás elemei miképp hasznosíthatók napjainkban is a természettel való harmónia és a fenntartható életmód megteremtésében. Fontos szerepet vállal a jó példák bemutatásában, a visszatanulás és újratanulás folyamatának elősegítésében is. A múzeumok környezetileg fenntartható működésének támogatására igazgatósága, a Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ a Pulszky Társasággal közösen dolgozta ki a „zöld múzeum” kritériumrendszert.”
Program a Múzeumok Majálisán:
Idén tavasszal a Skanzen különleges időutazásra hív a Múzeumok Majálisán – egy olyan térbe, ahol a múlt kézzelfogható közelségbe kerül. Interaktív programunk a tavaszi megújulás jegyében a hagyományőrzés és fenntarthatóság kapcsolatát állítja középpontba. Kézbe vehető paraszti tárgyak, történetmesélés, kézműveskedés és közös alkotás révén fedezheted fel, hogyan éltek eleink – és hogyan inspirálhat ez bennünket ma egy tudatosabb, környezetkímélőbb szemléletre. Ezenfelül a Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ tájékoztatja a fenntarthatósági módszertani fejlesztéssel kapcsolatos információkról a múzeumi közösséget is. A program lehetőséget ad az elmélyülésre, kreatív játékra és újragondolásra – mindezt játékos, családbarát környezetben, a múlt értékeit a jövő szolgálatába állítva.
Játékos programok:
- Óriás jenga
- Célbadobós játék / régi zoknikból készült kislabda
- Teknőhalászat / kukoricacsutka újragondolva, halacskát készítünk belőle
- Őrlés kézi malommal és szitálás
- Csutkavárépítés
Kézművesprogram – a fenntarthatóság előtérbe helyezésével:
- Rongybabakészítés
- Pólófonalból tányéralátét-készítés
„Tárgyakba zárt történetek”:
Egy kis tér, ahol négy-öt eredeti paraszti tárgy és a hozzájuk kapcsolódó történetek kerülnek bemutatásra – interaktív módon. A látogatók játékos formában ismerkednek meg a tárgyakkal, funkciójukkal és a hozzájuk fűződő népi tudással, történetekkel. A cél: meglepni, emlékeztetni és elmélyíteni a látogatók kapcsolatát a tárgyi örökséggel.
Tárgysziget – Találd ki, mire való!
4-5 tárgy (pl. kukoricamorzsoló, köpülő, teknő, rosta), mindegyik mellé tartozik: Interaktív tábla („Szerinted mire használták?” – többválaszos minikvíz).
„Régi ruhák új élete” – Textilmozaik közösségi alkotás:
A látogatók régi textilekből kivágott kis darabkákat ragaszthatnak fel egy nagy falapra vagy textilalapra, hogy együtt hozzanak létre egy „népi patchwork” mintát (pl. tulipános motívum, életfa, tájegységi szimbólum). Ki lehet egészíteni hímzésszerű tollrajzzal, motívumokkal is. Fenntartható, mert:
- Régi ruhákból, megmaradt anyagokból készül.
- Nem termelődik új hulladék.
„Múzeumi kvíz”: kis nyereményjáték a tárgyakhoz kapcsolódó kérdésekkel (3-4 kérdés, gyerek-felnőtt verzió).