„Unió, Erdéllyel!” – újra itthon a fejedelmek aranya

Hírek

Felbecsülhetetlen értékű ritkaságokat bemutató kiállítás nyílik március 15-én az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeumban.

A Magyar Nemzeti Múzeum Kupolatermében megnyíló Fejedelmek aranya  uralkodói reprezentáció Erdélyben című tárlat az erdélyi fejedelmek csaknem 150 éves történetét mutatja be 15-16. századi fizetőeszközökön, díszfegyvereken, páncélzatokon és kiemelkedő értéket képviselő más ötvöstárgyakon keresztül.

A kiállítást a tavalyi év során Csíkszeredában a Csíki Székely Múzeumban, majd Marosvásárhelyen a Maros Megyei Múzeumban láthatta a nagyközönség, ahol kiemelkedő érdeklődés övezte: több mint 23 ezer látogató volt kíváncsi a páratlan műkincsekre. Ezt követően akciófilmbe illő pillanatokat átélve kerültek haza Marosvásárhelyről 2025. február 28-án Magyarország történelmi kincsei. A kiállításhoz a Pénzmúzeum a Törő-gyűjteményből 195 ezüsttallért és 13 korabeli verőtövet kölcsönzött. Az innen származó kincsek közül a legrégebbi darab egy János Zsigmond-tallér 1562-ből, a legszebb egy 1589-ből származó Báthory Zsigmond-tallér, a legértékesebb pedig Apafi Mihály tallérja 1672-ből.

Fejedelmek aranya kiállítás
Fejedelmek aranya. Kép forrása: Pénzmúzeum

A kiállításon természetesen további ritka érmék is felbukkannak, ilyen a Magyar Nemzeti Múzeum által biztosított százszoros és ötvenszeres dukát, valamint félhold és nap alakú dukátcsegelyek. A kiállításon a pénzek mellett más tárgyak is láthatók, amelyeket az erdélyi fejedelmek reprezentációs céllal használtak portréikon: a Magyar Nemzeti Múzeumból különböző ötvösművek, fegyverek, valamint az Iparművészeti Múzeumból kölcsönzött korabeli dísznyereg, fegyverek és egy 17. századi dolmány is a kiállítás része.

A lenyűgöző látványvilágú kiállítás nemcsak páratlan műtárgyakat mutat be, hanem komoly eszmei mondanivalót is hirdet: kifejezi történelmi és kulturális összetartozásunkat. Az Európai Unió egyik alapvető értéke a kulturális sokszínűség tisztelete, valamint a közös európai kulturális örökség megóvása és határok nélküli hozzáférhetővé tétele. A műkincsek ugyanis nem egy-egy ország kizárólagos tulajdonát képezik, hanem az egyetemes emberi kultúra részei, amelyek megismertetése minden uniós polgár joga. Ezek az értékek csak együtt, egymással párbeszédben mutathatják meg valódi jelentőségüket. A kiállítás a lehető legméltóbb időpontban nyílik meg: március 15-én, szimbolizálva a magyar történelmi és kulturális örökségünk szerves egységét.

Ritka érmék is felbukkannak a kiállításon
Ritka érmék is felbukkannak a kiállításon

A kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeum, a Magyar Pénzmúzeum, a Maros Megyei Múzeum és az Iparművészeti Múzeum együttműködésében valósul meg. A tárlat 2025. március 15-től április 13-ig az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum kupolatermében várja a látogatókat. A bevétel 50 százalékát a székelyföldi múzeumok kapják.

Belépőjegy: A tárlat a Magyar Nemzeti Múzeum állandó kiállítására váltott belépővel látogatható.

Jegyvásárlás: https://jegy.mnm.hu/programok/reszlet/allando-kiallitas_1667468366

Március 15-én az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum ingyenesen látogatható.