Itt minden gyerek kívánsága teljesül

Hírek

Ha szeretnénk az okostelefon vagy a többi, ma már köztudottan káros digitális eszköz bűvköréből kiszakítani a gyermekünket, irány a Mesemúzeum, ahol kicsiket és nagyokat egyaránt csupa izgalom, felszabadult, örömteli élmény és játszva tanulás vár.

A budai vár aljában létezik egy két helyszínes mesebeli hely, az MNMKK Petőfi Irodalmi Múzeum tagintézményeként működő Mesemúzeum és Történetalkotó Műhely, ahol tényleg minden a gyerekekről és a gyerekeknek szól. „Alapvető feladatunknak tartjuk, hogy a korai évektől ismeretekkel előkészítsük és érzelmileg megalapozzuk az olvasástanulást és az irodalom befogadását, fejlesszük a nyelvi tudatosságot, a beszéd- és szövegértést, az ehhez szükséges készségeket, élményt adjunk, s elkötelezzük a látogatókat a klasszikus és kortárs gyermekirodalom alkotásai mellett – mesélt a múzeum célkitűzéséről Helmich Katalin múzeumpedagógus. – Ugyanilyen hangsúlyos célunk a gyerekek együttműködésének és önkifejezésének a fejlesztése, amelyben a drámapedagógia módszertana és eszközei segítenek.”   

Ha belépünk a Döbrentei utca 15. szám alatti színes kőkockákkal burkolt kapualjból a Mesemúzeum belső tereibe, már láthatjuk, hogy varázslatos világba érkeztünk. Itt egy interaktív kiállítás vár ránk, ahol a mesék világába csöppenünk bele. A három egymásba nyíló teremben kóborolva a családok a meséken keresztül kapcsolódhatnak egymáshoz, és így tölthetnek el minőségi időt együtt. Az üveghegyen átkelve, az erdő titkait felfedezve juthatunk el az áhított „felekirályságig”, miközben hét próbatételt kell kiállnunk. És ez még nem minden, mert minden szombat délelőtt 11-től különféle családi programokkal, diavetítéssel, társasjátékokkal, képzőművészeti foglalkozásokkal, papírszínházi mesékkel is várják a múzeumpedagógusok a 4–10 éves korosztályt és családjaikat, sőt, a múzeumban akár szülinapi zsúrt is rendezhetünk.

Forrás: Mesemúzeum
Forrás: Mesemúzeum

A Háromcsőrű Kacsa Történetalkotó Műhely – mely kicsivel odébb, a 9-es szám alatt található – a színes és izgalmas történetekért jött létre. Célja, hogy a szokványos iskolai közegből kiszakadva a gyerekek játékos módon tapasztalhassák meg a történetalkotás örömét. A műhely szövegalkotó készséget fejlesztő, önkifejezést segítő és ifjúsági irodalmat közvetítő foglalkozásait inkább a felső tagozatosok, tehát a 11–14 éves gyermekekre és családjaikra építi. A színes, látványos, nem mindennapi enteriőrben magyar gyerek- és ifjúsági irodalmi művek, digitális és különleges installációs eszközök – animációkészítő pult, hangstúdió, karakterépítő – inspirálják a látogatókat, hogy az általuk hozott vagy ott talált témákból történeteket formáljanak.

Forrás: Háromcsőrű Kacsa Történetalkotó Műhely
Forrás: Háromcsőrű Kacsa Történetalkotó Műhely

A múzeum fogadótere sem marad funkció nélkül: egyrészt a gyerekek által létrehozott vagy befogadott színházi és bábelőadásoknak, árnyjátékoknak, vetítéseknek a színtere, valamint itt zajlanak a drámapedagógiai és a kreatív műhelyfoglalkozások is, amelyek a mesék vizuális feldolgozására irányulnak (rajzolás, festés, bábkészítés, jelmezkészítés, térjátékok stb.).

A Háromcsőrű Kacsa Történetalkotó Műhely látogatása előtt bejelentkezés szükséges, a Mesemúzeum foglalkozásaira pedig regisztrálni kell. A Mesemúzeum nyitvatartási időben regisztráció nélkül látogatható. További információ itt érhető el.