Ladics-ház / Erkel Ferenc Kulturális Központ és Múzeum Nonprofit Kft.
Múzeumok Majálisa
A Ladics család öröksége Gyula város és az ország különleges értéke. Egy vidéki polgári család életét gazdag komplexitású polgári együttes mutatja be. A hagyaték keretében az épület, a tárgyi, könyvtári és irattári, dokumentációs anyagok egységesen megmaradtak. A kiállítás anyagában látható műkincsek a Ladics család örökségéből származnak, eredeti tárgyak, amelyek reprezentálják a dualizmus és a két világháború közötti Magyarország polgári kultúráját.
Az épület az 1801-es nagy gyulai tűzvész után épült Cziegler Antal építész tervei alapján. Petőfi Sándor is járt a házban a forradalom és szabadságharc idején, barátját, Szakál Lajos gyulai jegyzőt és költőt látogatta meg. 1863-ban hozományként kapta meg az ingatlant dr. Ladics György és szerelme, Sztojanovits Krisztina. Több generáció élt a házban egészen az 1970-es évek végéig, amikor Ladics György és testvére, Margit felajánlották a hagyatékot Gyula városának életjáradékért cserébe. 1989-ben nyílt meg a múzeum a nagyközönség számára.
Program a Múzeumok Majálisán:
1. Időutazás VR-szemüveggel
Tegyél időutazást a régmúlt Gyula városában, és nézz körül! VR-szemüveg segítségével sétakocsikázni lehet a 19–20. század fordulójának gyulai utcáin.
2. Találd ki, hogy mi vagyok
Különleges műtárgyak képei alapján fejtsd meg a talányt, hogy mik lehetettek és vajon mire használhatták a 19. században a Ladics család tagjai.
3. A történelem illata
Szippants bele a történelembe! 19. századi receptúra alapján készült parfümöt, a Nemzeti illatot lehet kipróbálni. A több összetevőből komponált illatszert Obonyai János orvosprofesszor 1846-os Pipereasztal című szépészeti művében ajánlotta a polgárias ápoltságra törekvő honfiak és honleányok figyelmébe.