Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár
Múzeumok Majálisa
Száz évvel ezelőtt, 1916 januárjában Budapesten, egy Hold utcai magánlakásban megnyílt a Magyar Zsidó Múzeum. A zsidó értemiségiek kezdeményezésére indult gyűjtés eredményeképpen ekkor itt már közel 1500 tárgy volt látható, elsősorban zsidó szertartási tárgyak és a magyar zsidók történetét bemutató történelmi relikviák.
1932-re elkészült a múzeum épülete, a Dohány utcai zsinagóga főépületéhez stílusában jól illeszkedő szárnyépület formájában. A Magyar Zsidó Múzeum a zsidó emlékezet megőrzésének új intézménye lett: közösségek, családok és magánszemélyek juttatták el ide mindazt, amit megőrzésre érdemesnek és a közösség bemutatásához fontosnak éreztek.
1972-ben nyílt meg a Magyar Zsidó Levéltár az Országos Rabbiképző Intézetben, amelyet azután 1994-ben egyesítettek a múzeummal, ettől kezdve az intézmény hivatalos neve Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár.
Program a Múzeumok Majálisán:
A judaikákra (zsidó szertartási tárgyakra) mint drága régiségekre szoktunk gondolni, amelyeket a nagy- és dédszülőktől öröklünk. Pedig a legtöbb zsidó liturgikus tárgynak nem kell feltétlenül több száz évesnek lennie, vagyis meglepően sok tér nyílik a kortárs design és a kreativitás számára. Ahogy az idő halad, úgy a zsidó vallás ünnepei, a zsidó közösségek is változnak, alakulnak, természetesen az ünnepek alapgondolatát és liturgikus rendjét követve és megőrizve. A modern kor kihívásainak, feladatainak megfelelve a fenntarthatóság és az újrahasznosítás is fontos szemponttá válhat, amikor az ünnepeken használt tárgyakat vizsgáljuk, használjuk. Az eseményen a látogatókat, illetve a gyerekeket közös recycling judaikakészítésre várjuk, ahol mindenki elkészítheti saját kortárs darabjait.