MNMKK MTM Bakonyi Természttudományi Múzeuma
Múzeumok Majálisa
Bakony természeti értékeit bemutató állandó kiállítás a zirci Ciszterci Apátság épületében található és több egységből áll. „A Bakony természeti képe” kiállítás diorámák segítségével mutatja be a Bakony különböző élőhely-típusainak növény- és állatvilágát. „A természet ékszerei” kiállításban a Bakony, Magyarország és a Kárpát-medence ásványai láthatók. A „Jégkorszaki óriások a Bakonyban” című tárlat fő szenzációja a Csajág határában megtalált két mamut csontváza. Múzeumunk 2006-ban ajándékozás útján jelentős trófeagyűjteményhez jutott. Ezekből az anyagokból jött létre a „dr. Bativai Schüle Imre János trófeakiállítás
A múzeum az állandó kiállítások mellett számos időszaki kiállítást szervez, amely lehet képzőművészeti vagy fotókiállítás, de a Bakony élővilágával, annak védelmével kapcsolatos témákat is bemutathatja. Múzeumunk erdei iskolai és múzeumpedagógiai foglalkozásokat is tart. Azonban a múzeum nem csak ismeretterjesztéssel foglalkozik, hanem kutatási és gyűjteményezési feladata is van. Ezek egyike a több mint félszáz éve működő Bakony-kutatás szakmai koordinálása.
Program a Múzeumok Majálisán:
A Bakonyi Természettudományi Múzeum a természetbeli változások érzékenyítése és a környezettudatosság jegyében hozta létre a Bakonyi Zöldkör programját, amelynek keretében az aktuális környezeti problémákat érintő témákban hívtunk előadókat, hogy közvetlen élőhelyünkön mutassuk meg, mit tehetünk a környezetünk védelméért és a természeti értékek megőrzéséért, továbbá előadások, műhelyfoglalkozások és filmvetítések útján a fenntartható mezőgazdaság, környezetkímélő és permakultúrás gazdálkodás került bemutatásra. Helyi biogazdálkodók osztották meg személyes tapasztalataikat a biogazdálkodás, gyógynövényismeret, környezetbarát fatüzelés témakörében, illetve egy szakmai workshop keretében a hulladékmentes háztartásra vonatkozó praktikákat ismertettük. Tavasszal egy egész napot szántunk Kertbarátok Ünnepe néven a kertészkedésre, melynek célközönsége elsősorban a gyerekek voltak. Nyáron pedig a fás legelők szerepére és a biodiverzitás megőrzésének fontosságára hívtuk fel a figyelmet.
Az elmúlt években terepi kutatásaink fókuszában a térség biodiverzitásában történt változások álltak, ezek eredményeit mutatjuk be a közművelődési tevékenységek mellett a kiállított roll-up-okon. A kézműves-foglalkozásunkon a természetben gyűjtött sokféle anyagból növénynyomatos medálokat készíthetnek. A klímaváltozás élővilágra gyakorolt hatásait pedig a víz körforgását bemutató makatten szemléltetjük az érdeklődőknek.