Bélyegmúzeum
Múzeumok Majálisa
Az 1930-ban alapított és 1940 óta a jelenlegi helyén álló Bélyegmúzeum gyűjteményében megtalálható minden Magyarországon és a világon kibocsátott csaknem valamennyi bélyeg.
Az állandó kiállításon látható közel 550 ezer bélyeg föld körüli utazásra invitálja a látogatókat. A bélyegek felelevenítik földünk múltját, jelenét, történelmi, kulturális és sporteseményeit. Megemlékeznek jelentős személyekről, elénk tárják világunk természeti szépségeit, a föld állatait, növényeit, épületeit, vagy éppenséggel felhívják a figyelmet bekövetkezett természeti katasztrófákra, emberi tragédiákra. A kis grafikákon megismerkedhetünk a technika és a tudomány fejlődésével az őskortól napjainkig.
A bélyegek segítségével megismerhető a bélyegkiadás története, a nyomdatechnika fejlődése, valamint a bélyegkibocsátás ízlésének és divatjának változása is.
Program a Múzeumok Majálisán:
A Bélyegmúzeum sátrában sokféle programmal várjuk a látogatókat. A bélyegen ábrázolt motívumok az általános műveltség részét képezik, így az idei témához a kapcsolódva játékos kvízekkel, keresztrejtvényekkel találkozhatnak nálunk az érdeklődők.
A bélyegek világa is állandóan változik az igényeknek, trendeknek megfelelően. A postai forgalomban egyre kisebb szerep jut nekik, de a különleges nyomdatechnikával készülő bélyegek meghódítják a bélyeggyűjtők szívét és albumait. A bélyegkiadások tematikája is lépést tart a változó világgal, igyekszik lekövetni a nézőpont- és szemléletváltásokat, illetve kisgrafikáin keresztül erre ösztönzi a felhasználóit is (pl. környezettudatosságra nevelés).
Az ügyes kezeket színes feladatok várják, hiszen a bélyeg nem csak postai bérmentesítésre szolgál, hanem művészi alkotás is. Az érdeklődők különleges festési és hímzéses technikákkal vagy fémfóliára is elkészíthetik saját bélyegtervüket. Az újrahasznosítás jegyében kollázstechnikával tervezhetnek bélyeget.