

Nagy László 100
Az MNMKK válogatása a Nagy László 100 emlékévhez kapcsolódóan
Az MNMKK válogatása a Nagy László 100 emlékévhez kapcsolódóan
2025-ben lenne 100 éves Nagy László, a 20. századi magyar költészet ikonikus alakja, különös tehetségű grafikusművész, számos rangos díjat elnyert költő és műfordító.
A centenáriumra emlékezve Nagy László örökösei a művész kéziratainak és képzőművészeti alkotásainak, használati tárgyainak kiemelkedő darabjait ajándékozták a Petőfi Irodalmi Múzeumnak. Ezzel a nagylelkű gesztussal a múzeum Nagy László gyűjteménye különleges darabokkal egészült ki.
A kéziratok, műtárgyak, fotók, hangfelvételek és relikviák alábbi 100 különleges darabja megmutatja Nagy László sokszínű egyéniségét, melyek révén nemcsak mint a verssorok mesterét ismerjük meg, hanem mint egyedi látásmódú képzőművészt és gazdag fordítói örökség hagyományozóját is.
Nagy László 100 | 1973. június 17. | Tihany | F.7152.
Kondor Béla festő, grafikus és költő illusztrálta Déry Tibor és Nagy László írásait. Déry Tibor hagyatékából a PIM-be került fotón nemcsak ezért szerepelnek együtt, hanem mert kölcsönös tisztelet és barátság is összefűzte őket Kondor Bélával. Kondor első gyűjteményes emlékkiállítását barátja, Nagy nyitotta meg.
Mind a ketten rajzoltak és verseket is írtak, egyikük költőként, másikuk képzőművészként vált elismertté. Kondor hiányának fájdalma Nagy Lászlót élete végéig elkísérte, melyről nemcsak 1977-es a képzőművész festményeinek szentelt hét verse tanúskodik, hanem naplója is: „1975. november 8.: Nehezen telt az éj. Nyakamat többször föltettem az ágy támlalécére, úgy sikerült elszenderednem olykor. Álmodtam sokat, de alig emlékszem valamire. Csupán Kondor alakja tiszta, a feje kerek, arca mosolyog s mond[ja], hogy legyek már, ha kicsit is, transzcendentális, mert nagyon kínlódva festem a képecskéket. A ködre nyitottam ablakot, köd jött a fáradt levegő helyére.”
Gyűjtemény: MNMKK PIM Művészeti, Relikvia- és Fotótár