

Nagy László 100
Az MNMKK válogatása a Nagy László 100 emlékévhez kapcsolódóan
Az MNMKK válogatása a Nagy László 100 emlékévhez kapcsolódóan
2025-ben lenne 100 éves Nagy László, a 20. századi magyar költészet ikonikus alakja, különös tehetségű grafikusművész, számos rangos díjat elnyert költő és műfordító.
A centenáriumra emlékezve Nagy László örökösei a művész kéziratainak és képzőművészeti alkotásainak, használati tárgyainak kiemelkedő darabjait ajándékozták a Petőfi Irodalmi Múzeumnak. Ezzel a nagylelkű gesztussal a múzeum Nagy László gyűjteménye különleges darabokkal egészült ki.
A kéziratok, műtárgyak, fotók, hangfelvételek és relikviák alábbi 100 különleges darabja megmutatja Nagy László sokszínű egyéniségét, melyek révén nemcsak mint a verssorok mesterét ismerjük meg, hanem mint egyedi látásmódú képzőművészt és gazdag fordítói örökség hagyományozóját is.
Nagy László 100 | 1980 | Magyar Helikon, Budapest | D 1.712
Nagy László a Képző-, majd az Iparművészeti Főiskola hallgatójaként grafikus- és festőnövendék volt olyan mesterek szárnyai alatt, mint Borsos Miklós vagy Barcsay Jenő. A Pápai Református Kollégiumban rajztanára, A. Tóth Sándor biztatta a tehetséges növendéket. Festőnek készült, majd húszas évei elején az írás mellett döntött.
Élete utolsó éveiben ismét egyre többet rajzolt, festett, faragott, könyvillusztrációkat, bizánci hangulatú ikonokat készített. Óbudai lakásának pincéjében műhelyt alakított ki, ahol kedvére kézműveskedett. Életében önálló, egyéni tárlaton nem szerepeltek képei, ő viszont több képzőművész barátjának kiállítását nyitotta meg.
Nagy László életművében a képnek olyan helye volt, mint Kondor Bélánál a versnek, az életmű szerves tartozékává vált. Verseihez hasonlóan a rajzban is jelképteremtésre törekedett. A Kondor Béla emlékének ajánlott „Szárny és Piramis” kompozíciója lett a Nagy László halála után megjelenő kötet címadója is, mely a képzőművészt hivatott bemutatni. A könyvben megjelenő reprodukciók között akvarell, tollrajz, cinkrajz, rézkarc, versillusztráció egyaránt szerepel. A kötethez Csoóri Sándor írt személyes hangú bevezetőt.
MNMKK – PIM Könyvtár